Chrapanie, czyli specyficzny odgłos, który powstaje podczas oddychania w trakcie snu i który może dochodzić nawet do 60-70dB, a więc podobny jest do hałasu ruchu ulicznego. Dla porównania odkurzacz daje dźwięki o natężeniu 40dB, a przejeżdżający nieopodal motor bez tłumika 90db1. Funkcjonowanie w takich warunkach nie jest komfortowe.
Współcześnie jest często opisywane jako „chrapanie cywilizacyjne”, a przez większość społeczeństwa utożsamiane zaledwie z „efektem akustycznym”. Bardzo ważna jest pełna świadomość czym jest chrapanie i jak wpływa ono na nasze życie i zdrowie.
Chrapanie to objaw zespołu zaburzeń. Dolegliwość ta powstaje w wyniku drgań wiotkiej części podniebienia (2) oraz języczka (1), który stanowi jego zakończenie. Problem ten występuje tylko i wyłącznie w trakcie snu. Dochodzi wtedy do zwiotczenia mięśni gardła, a przepływające w czasie oddychania powietrze wprawia je w drgania powodując charakterystyczny efekt akustyczny. Efekt ten zostaje wzmocniony, gdy śpimy na plecach. Wtedy język wręcz zapada się do tyłu, automatycznie otwierają się usta i w konsekwencji działania tych wszystkich czynników- przestrzeń gardła ulega zwężeniu2. Powietrze ma wtedy znacząco utrudnioną drogę (nie może przepływać normalnie przy wdechu i wydechu) – stąd też pojawia się znany nam efekt dźwiękowy, zwany potocznie chrapaniem (2)3.
Chrapanie klasyfikowane jest na:
- Chrapanie zwykłe
- Chrapanie symptomatyczne, które objawia się dziennym letargiem oraz nadmierną sennością w ciągu dnia, jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Zwiastuje rozwój bezdechu, niedotlenienie, niespokojny sen5.
Przy czym osoby chrapiące dzielą się na:
- Chrapiących okazjonalnie (np. po alkoholu) oraz
- Chrapiących chronicznie, którzy chrapią zawsze, każdej nocy.5
1 Magazyn pacjenta nr 1/ 09.2015, Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus, s. 19
2 Magazyn pacjenta nr 1/ 09.2015, Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus, s. 19
3-5 S.Ramnathan Iyer, Revati R. Iyer, Snoring – Harmful Effects, Medicine Update 2005, s. 541,542